Havel
Sklizeň: kolem 20. července
Počet stroužků: 6-8
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, jemně fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 6 (někdy až 8) stroužků, barva obalové suknice stroužku je hnědá. Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je mohutná. Velmi výnosná odrůda, s vynikajícím tříděním tržního zboží. Dorůstá do rekordních velikostí. Polopozdní odrůda – sklizeň kolem 20. července. Při produkci sadby se vychází z bezvirózního materiálu. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Havel je odolný vůči mrazu.
- Ozdravený ozimý širokolistý paličák.
- Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, jemně fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu.
- Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je mohutná.
- Velmi výnosná odrůda, s vynikajícím tříděním tržního zboží. Dorůstá do rekordních velikostí. Chuť příjemná, velmi ostrá, ušlechtilá.
- Počet stroužků v cibuli: 6–8.
- Počet stroužků v sadbě: 80–90 v 1 kg.
- Doporučená hustota výsadby: 19 rostlin na m2 (35 × 15 cm).
- Termín sklizně: kolem 20. července.
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, jemně fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 6 (někdy až 8) stroužků, barva obalové suknice stroužku je hnědá. Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je mohutná. Velmi výnosná odrůda, s vynikajícím tříděním tržního zboží. Dorůstá do rekordních velikostí. Polopozdní odrůda – sklizeň kolem 20. července. Při produkci sadby se vychází z bezvirózního materiálu.
Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Havel je odolný vůči mrazu.
Využití
Odrůda Havel je typickým zabíjačkovým česnekem. Jako velkostroužková má všechny výhody i nevýhody tohoto typu. Má velmi dobrou skladovatelnost, dá se spolehlivě realizovat na trhu v jarních měsících.
Názor šlechtitele
Odrůda Havel je spontánní makromutací odrůdy Slavin. Proto se někdy mezi cibulemi objevují i cibule Slavinu. Nejde o příměs, ale o zpětnou mutaci, jejíž frekvence je menší než jedno promile. Je to v EU jediná odrůda, o které je známo, že vznikla tímto způsobem.
JE PROTO VELMI DŮLEŽITÉ, JAK NALOŽIT S DODANOU SADBOU ČESNEKU.
Skladovat na suchém, větraném místě. Považujeme za správné, rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby. Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%). To proto, že se výrazně rozšířil výskyt vlnovníka česnekového, který je tímto přípravkem spolehlivě ihned likvidován. Délka moření je dle doporučení výrobce v návodu použití. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit.
Při výsadbě spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.
Dobrou úrodu Vám přeje Použitý zdroj – Ing. Kozák Jan